2014. február 27., csütörtök

Svéd csirkés saláta - fürjtojással

Sokadszorra is elnézést kérek mindenkitől, hogy ilyen kevés recepttel jelentkezem, körülbelül 20 recept vár arra, hogy megírjam, összeállítsam. A rohanó hétköznapoknak, a gyermeknevelésnek és annak, hogy hetente egy napot újra szakácskodom a blogom látja kárát! No de most mégis sikerült egy kis időre a gép elé ülnöm és ez lett belőle....

Hozzávalók: -12 db fürj tojás
                    - olívaolaj
                    - só,bors
                    - 10-15 juhsajt
                    - 1 csomag póréhagyma csíra
                    - fél csomag ruccola
                    - fél csomag madár saláta
                    - fél jégsaláta
                    - 25 dkg csirkemell
                    - mandula (elhagyható)
                    - rozmaring
                    - pár szelet rozs vagy magvas kenyér
                 
Az öntethez: - kb 1dl tejföl
                    - fél citrom leve
                    - egy löttyintésnyi fehérborecet
                    - 4-6 szardellafilé
                    - egy kis csokor friss kapor

1. Lépés: Moss meg és készíts elő minden hozzávalót, a csirkét csíkozd fel.

2. Lépés:
A fürjtojásról egy pár szót: már régóta meg szerettem volna kóstolni, de a piacokon sajnos nem tudtam hozzá jutni, így maradt a boltban kapható, amiben abszolút nem csalódtam, ugyanis magyar termelőtől származik. Igaz, hogy nagyon pici tojásról van szó és sokan drágának is találják, de én azt mondom, teljesen más íze van mint a sima tyúktojásnak, sokkal intenzívebbnek és tartalmasabbnak mondanám. Nekem nagyon bejött.
Elkészítése: Forrásban lévő sós vízben 2-2,5 percet főzd, majd szűrő segítségével merd át egy tálka hideg vízbe és hagyd kihűlni. Miután kihűlt óvatosan tisztítsuk meg a héjától.

3. Lépés:
Az öntet elkészítése: A kaprot és a szardellákat aprítsd finomra, helyezd egy tálba a többi hozzávalóval együtt és jó alaposan keverd össze.

4. Lépés:
A csirke elkészítése: A felcsíkozott csirkemellet sózd, olívaolajon süsd aranybarnára, ha kész vedd ki egy tálra a csirkemellet és a visszamaradt zsiradékba dobj egy kevés frissen vágott rozmaringot és pirítsd meg benne a kenyeret, isteni lesz ahogy a szaftot magába szívja

5. Lépés:
Tedd egy keverőtálba a zöldségeket, locsold meg egy kevés extra szűz olívaolajjal és tépkedd rá a kaprod felét is, laza mozdulatokkal keverd össze az egészet. (én az ilyen salátáknál nem szoktam túlzásba esni az ízesítéssel, mivel az öntetben benne van minden, ami jóízűvé teszi az ételt)

Tálalás:
Halmozd a tányér közepére a salátát, helyezd rá a csirkét, a tojásokat, szelj rá egy kevés juhsajtot. A kenyeret tedd mellé vagy a tányér szélére, tégy az öntetből kedved szerint és máris falhatod :)

Jó Étvágyat!





2014. január 28., kedd

Zellerkrémleves-vajban párolt almával

Régi kedvencem a zellerkrémleves, de igazán jót nem sikerült készítenem. Egészen mostanáig. Amikkel régebben próbálkoztam, valahogy soha nem volt zeller ízű, ez annak volt köszönhető, hogy a sűrítő anyag(liszt vagy étkezési keményítő) elnyomták az eredeti ízeket, ebben az esetben a zeller ízét. Így arra gondoltam, megpróbálom magával a zöldséggel a sűrítést. Nagyon érezni a különbséget. Íme.....

Hozzávalók: - 5 dkg vaj plusz egy kevés a párolt almához
                    - 1 kg zellergumó 
                    - egy közepes póréhagyma (a fehér része) 
                    - 2-3 db közepes burgonya
                    - 1 liter víz (ha van időd zöldségalaplé)
                    - 1 dl tejszín (elhagyható)
                    - só,bors
                    - 1-2 db alma

Elkészítés: 
1. Lépés: A hozzávalókat tisztítsuk és mossuk meg!Vágjuk kockára a zöldségeket! Készítsünk elő mindent amire szükségünk lesz, mert így gyorsabban és jobban megy a főzés.

2.Lépés: A vajat olvasszuk fel egy lábosban. Tegyük bele a zellert, a póréhagymát és a burgonyát, ha szeretnéd kicsit hagymásabbra, dobj bele egy felkockázott hagymát és egy gerezd fokhagymát. Sózd és borsozd, majd pirítsd 10 percig, míg a zöldségek elkezdenek puhulni.

3.Lépés: Öntsd fel az alaplével a zöldségeket, forraljuk fel, majd forralás után vedd vissza a lángot és lefedve főzd kb 20-25 percig, míg meg nem puhulnak a zöldségek. 

4. Lépés: Rúdmixer segítségével pürésítsd a levest, forrald fel újra, ha sűrűnek találod önts hozzá egy kis vizet és tejszínt, ha szükséges ízesíts utána!

Az alma elkészítése: 
Hámozd meg és magozd ki az almát, vágd vékony csíkokra vagy kis kockákra. Olvassz fel egy kanálnyi vajat egy serpenyőben és süsd arany színűre (a szaftot is kanalazd rá).

Jó Étvágyat!



2014. január 16., csütörtök

Serpenyős tonhal steak-meleg paradicsomos babraguval

Régóta szerettem volna megkóstolni a friss tonhalat. Most kaptam is az alkalmon, nem bántam meg. 
Igaz, hogy nagyon drága halról beszélünk, de ha jót akartok enni, ezt muszáj kipróbálnotok. A köret választás már kicsit nehezebben ment, de törekedtem arra, hogy ne hétköznapi legyen. És ami nagyon fontos, hogy nagyon gyorsan elkészíthető. Íme..

Hozzávalók: -3 gerezd fokhagyma
                    -30 dkg koktélparadicsom
                    - egy kis csokor friss bazsalikom
                    -1 db citrom
                    - oregano, friss kakukkfű 
                    - olívaolaj 
                    - 4-6 db szardella
                    - egy kis konzerv jó minőségű fehérbab
                    - 1 db lilahagyma
                    - 1 db chili (ha szereted az erőset)
                    - só, bors
                    - 2x 20 dkg tonhal steak


1. Lépés: Tisztítsd meg és mosd meg a hozzávalókat. A halakat szeleteld, sózd és dörzsöld be alaposan oreganóval . Készítsd elő a zöldségeket is, vágd fél főre a lilahagymát , csepegtesd le a babot, a paradicsomokat vágd félbe, a fokhagymát vágd finomra.

2. Lépés: Egy serpenyőben 1-2 percig pirítsd a fokhagymát, add hozzá a szardellát, a paradicsomot, a lila hagymát és a babot is. Facsard ki a citrom egyik felének levét, pirítsd még pár percig, majd szórd meg a friss bazsalikommal és kakukkfűvel. Végül facsard rá a citrom másik felét is, ízesítsd sóval és borssal ha úgy gondolod.

3.Lépés: Forrósíts fel egy másik serpenyőt, önts bele egy kevés olívaolajat és oldalanként süsd 1-1 percig, hogy szép rózsaszín maradjon a közepe, kiszárítani nagy bűn lenne.

Tálalás: Halmozd egy tányérra a ragudat, tedd a tetejére a halszeleteket. Locsold meg egy kevés extra szűz olívaolajjal és add át magad az ételnek.

Jó Étvágyat!






2014. január 15., szerda

Laskagombás Canelloni

Ez a recept igazából egy gomba pörköltnek indult, aztán arra gondoltam, hogy sokkal többet érdemelnek ezek a szép gombák. Utólag azt kell, hogy mondjam jól döntöttem, hiszen remekül sikerült!
Íme...




Hozzávalók a raguhoz: - 4 szelet húsos szalonna
                                    - 2-2,5 dl tejszín
                                    - 1 csokor petrezselyemzöld
                                    - 2 db sárgarépa
                                    - 1 csomag canelloni
                                    - 25-30 dkg laskagomba vagy bármi más fajta gomba
                                    - 1 fej vöröshagyma
                                    - 3-4 gerezd fokhagyma
                                    - 20 dkg trappista és pár kisebb kocka gorgonzola (ínyenceknek)                                         
                                    - só,bors
                                   
Hozzávalók a besamel mártáshoz: -10 dkg vaj
                                                    - 2-3 dl tej
                                                    - 3-4 e.k. liszt
                                                    - pár szál friss kakukkfű  

A ragu elkészítése:
1. Lépés: A zöldségeket és a gombákat tisztítsd meg (a gombához kevés vizet használj, mert könnyen magába szívja a vizet). Készíts elő minden hozzávalót!

2. Lépés: A szalonnát kevés olajon megpirítjuk, hozzáadjuk a fokhagymát és a hagymát, kevés pirítás után hozzáadjuk a sárgarépát és a gombát is, sózzuk, borsozzuk. Miután kicsit összeesett felöntjük a tejszínnel és 5 percig főzzük. A tűzhelyről félrehúzva szórd meg egy jó marék friss petrezselyemmel.

3. Lépés: A besamel mártás elkészítése: Egy kis fazékban forrald fel a tejet, miután felforrt, olvaszd fel a vajat, hintsd meg a liszttel és keverd el csomómentesre. Ezután állandó kevergetés mellett szép lassan öntsd hozzá a forró tejet, fűszerezd sóval és borssal. Én plusz bolondításnak szoktam bele szórni egy kis kakukkfüvet, így még ellenállhatatlanabb lesz a mártás. Sokan azt mondják, hogy a besamelnek nagyon sűrűnek kell lennie, de én inkább a közepes sűrűséget szoktam választani, mert sokkal könnyebb vele dolgozni.

4.Lépés: Vajazz ki egy tepsit. Ezután kezd el töltögetni a ragut kiskanál segítségével, minden egyes kis hengeredbe (jó móka). A megtöltött hengereket fektesd egymás mellé, terítsd szét rajta a besamelt és szórd meg a kedvenc sajtoddal, vagy ami éppen van a hűtődben. Előmelegített sütőben(175-180 C°-on) Kb. 20-25 percig süsd (ez tészta függő)

Frissen fogyaszd, hiszen a tészta frissen jó!

Jó Étvágyat!


2014. január 4., szombat

Házi gnocchi fenyőtinóru gombával

Ez a recept egy szombati piacozás közben állt össze a fejemben. Megmondom őszintén, sokáig kerültem az erdei gombákat, féltem, nehogy valami bajunk legyen az elfogyasztásuk után, hisz annyi rossz történetet lehet hallani manapság. De ezen a szombaton vettem a bátorságot és felmentem a vásárcsarnok emeleti szintjére és kitárult előttem a gombák mennyországa :) Rengeteg gyönyörű és illatos fajtával ismerkedtem meg! Teljesen véletlenül találkoztam a mostani receptben használt gombával is, ez a fenyőtinóru gomba, ismertebb nevén vajgomba! Ez egy sárgás barna, kissé nyálkás kalapú, fenyvesekben lelhető gomba.
Nagyon fontos, hogy a kalap bőrét főzés előtt húzzuk le, különben nyálkás lesz az ételünk.(Én elfelejtettem) 
Íme...

Hozzávalók:  
A gnocchihoz:  - k.b.: 0,20-0,30 kg vajgomba 
                      - 1 kg burgonya
                      - 2 db tojás
                      - 30-35 dkg liszt
                      - só,bors 

A raguhoz:  - 10 dkg vaj
                   - 1 dl fehérbor
                   - egy jó marék petrezselyemzöld
                   - só,bors

A gnocchi elkészítése: 

1. Lépés: Mosd meg a burgonyát és héjastól főzd meg sós vízben (kb 40-50 perc - burgonya függő). Fontos, hogy nagyjából egyforma méretűek legyenek, mert akkor egyszerre puhulnak. Ügyeljetek arra is, hogy ne főzzétek szét a burgonyát, mert akkor megszívja magát vízzel és nem lesz tökéletes a gnocchi. Ha ez mégis előfordulna, vagy szétreped a burgonya, 5-10 percre tegyük 100-120C°-os sütőbe száradni! 

2. Lépés: Még melegen meghámozzuk és krumplinyomón áttörjük egy tálba. Készíts egy mélyedést a közepébe, önts bele a tojást, sózd, aztán tedd bele a liszt háromnegyedét. Kezd el összegyúrni, de amint összeállt ne gyúrd tovább, mert gumi szerű lesz, ha úgy látod, hogy nagyon ragad, adj még egy kevés lisztet. Egy puha tésztát kell kapnod.

3. Lépés: Lisztezett deszkára borítsuk a tésztát és lapítsuk négyzet alakúra (kb 1,5 cm vastagságúra) Ebből a tésztából 1,5 cm-es hasábokat vágunk, majd henger alakúra sodorjuk, 1-2 hengert egymás mellé teszünk és 1-1,5 cm-es darabokat vágunk. Enyhén lisztezett villával díszítsünk meg minden darab tésztát (enyhe nyomással). Minél előbb főzzük meg, különben leragad a deszkára. Főzni addig szoktam amíg fel nem jön a víz tetejére: 1-3 perc (Egyből a ragura merjük) Nincs hideg vizes hűtés :)

A gombás ragu elkészítése: 

1. Lépés: A gombák héját lehúzzuk, a hozzávalókat előkészítjük.

2. Lépés: Serpenyőben felolvasztjuk a vaj felét és enyhén dinszteljük a fokhagymát, ügyelve arra, hogy ne kapjon színt, különben keserű lesz. Ráöntjük a gombát és még egy kis vajat, majd kis lángon pároljuk tovább. Hozzáöntjük a bort és feljebb tekerjük a lángot, hogy az alkohol elpárologhasson, majd lezárjuk.

3. Lépés: Egy fazékban forralj sós vizet, majd dobd bele a gnocchit és óvatos kevergetéssel várd meg míg a felszínre jön. Ha megfőtt szűrő segítségével merd a ragura, szórd meg frissen vágott petrezselyem zölddel, reszelj rá egy kevés parmezánt és máris fogyaszthatod.

Hmmmmmmmm...

Isteni...

Jó Étvágyat!!

U.I.:Más fajta erdei gombával is isteni finom...


2013. december 18., szerda

Karamellás diótorta

Édesanyám hozott nekünk két nagy zacskó friss diót, így gondoltam jobb frissen elhasználni amennyit csak lehet!
Olyan receptet kerestem, amiben jó sok dió van, így ezt találtam: ebben szinte csak dió van :) 
Mennyei, ahogy a karamell elolvad a szánkban. 
Íme a recept.....

Hozzávalók a tésztához:  -175 g liszt
                                     - 85 g kis kockára vágott vaj
                                      -50 g porcukor
                                      -1 tojássárgája

Hozzávalók a töltelékhez: -200 g porcukor
                                        -100 g vaj kis darabokra vágva
                                        -200 ml tejszín
                                        -200 g tisztított dió


Elkészítés:

1.Lépés: Melegítsd elő a sütőt 170 C°-ra. Tedd a lisztet a vajjal és a cukorral együtt keverőgépbe, keverd addig míg finom morzsalékos lesz. Add hozzá a tojássárgáját és egy-két kanál vizet, keverd kemény tésztává.

2. Lépés: Borítsd lisztezett nyújtófára a tésztát, gyúrd össze egy kicsit, majd nyújtsd ki annyira, hogy kicsit túl lógjon a tortaformán. Tedd át a nyújtófa segítségével a formába (24cm) és nyomkodd a széléhez hogy ne legyen levegős. A lelógó részeket ne vágd le, mert a tészta kicsit össze fog ugrani.

3.Lépés: Helyezz a tésztára sütőpapírt és nehezéknek használj egy kevés rizst, hogy rajta maradjon a tésztán, majd helyezd a sütőbe 10 percre, vedd le a sütőpapírt és süsd még 5 percet.

4.Lépés: Fogj egy serpenyőt és állj neki a tölteléknek. Gyenge lángon kezd el melegíteni a cukrot 3 ek vízzel. Fontos, hogy lassan végezd ezt a folyamatot, ha nem akarod elégetni a cukrot. Mikor teljesen feloldódott, tekerd feljebb a lángot és főzd addig míg aranybarna nem lesz. Húzd le a tűzhelyről és tedd bele a vajat, ha elolvadt öntsd rá a tejszínt. Tegyük vissza a tűzhelyre és addig kavargassuk míg el nem válik az edénytől! Mehet bele a dió is.

5.Lépés: Tedd a diós krémet a tésztára és terítsd szét egyenletesen. Mehet vissza a sütőbe 10 percre, míg a krém rotyogni nem kezd. Ha kész hagyjuk pihenni egy kicsit!

Nagyon fontos: Soha ne kóstold meg a karamellt, az ujjadat se dugd bele, mert nagyon csúnya égési sérüléseket okoz!

Karácsonykor nem hiányozhat ez az édesség sem az asztalról :)

Jó Étvágyat!

2013. december 15., vasárnap

Roséra sült kacsamell - házi krokettel - fehérborban párolt mézes körtével

A kacsamell számomra a legfinomabb része a kacsának, a májánál is ízletesebbnek találom, persze csak ha jól van elkészítve, ugyanis ha túl sütöd nem marad puha és szaftos, kívül pedig aranybarna és ropogós. Hmmmm, imádom ezt az ételt

Hozzávalók:- 0,5 kg burgonya
                   - 2 db tojás
                   - 20-25 dkg liszt
                   - só, bors, szerecsendió
                   - friss petrezselyemzöld
                   - 2 db kacsamell
                   - 4 db körte vagy birsalma
                   - fahéj, fehérbor
                   - méz

A krokett elkészítése:
1. Lépés: Mosd meg, majd helyezd a héjas egész burgonyát egy fazékba és főzd kb 40-50 percig. Hagyd kihűlni, majd hámozd meg, nyomd át burgonyanyomón, és várd meg, amíg teljesen kihűl.

2. Lépés: Öntsd egy keverőtálba a burgonyát és a lisztet, de csak annyi lisztet, hogy közepesen lágy tésztád legyen. Kézzel dolgozd össze a hozzávalókkal is, de ne gyúrd sokáig, mert akkor gumi szerű tésztát fogsz kapni.

3. Lépés: Két kanál segítségével szaggasd közepesen meleg olajba, süsd aranybarnára, majd csepegtesd le.

A Kacsamell elkészítése:

1. Lépés:  Tisztítsd meg a melleket, vágd le a felesleges zsírdarabokat, csont darabokat. Bőrét egy éles kés segítségével  mindkét irányba bevagdossuk, intenzíven sózzuk, borsozzuk hogy jól átjárják a fűszerek a húst. Ha van rá lehetőség egy nappal előbb is lesózhatjuk és akkor biztos a siker. Melegítsd elő a sütőt 200C°-ra.

Megjegyzés: A hús sütésének akkor állj neki, ha a krokett felét kisütötted, mert nem jó, ha sokat állni hagyod.

2. Lépés: Egy felhevített serpenyőben kérgezzük mindkét oldalát míg szép aranyszínű nem lesz.
Ha ezzel megvagy, tedd a melleket egy kisebb tepsibe, öntsd rá az olajos szaftot és tedd a 200C°-os sütőbe 8-10 percre. Ennél ne süsd tovább, esetleg kevesebbet, attól függ mennyire szeretnéd átsütni.
Pár percet pihentessük, majd szeljük vékonyra. (Ha szükséges itasd fel a szeletelés közben keletkezett vért, mert az nem mutat jól a tányéron)

A körte elkészítése:

1.Lépés: A körtéket mosd meg, távolítsd el magházukat és vágd a kívánt formára.

2.Lépés: Egy edénybe önts kb 1dl fehérbort, kevés vizet, ízesítsd fahéjjal, szegfűszeggel, párold puhára, közvetlenül tálalás előtt locsold meg egy jó adag mézzel és már tálalhatod is.

Tálalás: Helyezz a tányér egyik felére 4-5 szem krokettet, a másik felére készíts legyezőt a libamell szeletekből. Locsold meg enyhén a húst a fehérboros öntettel, tégy rá pár szemet a körtékből is, és add át magad az ételnek! Hmmm.... Isteni finom!

Jó Étvágyat!